Kodlama Nedir?

Bilgisayar yazılımları oluşturmak için kullanılan elektronik dile, kodlama denir. “Yeni çağın alfabesi” olarak önemi her geçen gün artan kodlamanın, yazılımlar üretmek, uygulamalar oluşturmak ve web sitesi yapmak gibi çağımızın bilgi ve iletişim teknolojilerini yönlendiren alanların temeli olarak öne çıktığını görüyoruz.

Hayatın her alanında yazılımın önemi artarken, bu yazılımları ortaya çıkaran yüzlerce kodlama dilinden bahsetmek mümkün. Tüm kodlama dillerine giriş ise temel kodlama bilgisinden geçiyor. Farklı yazılım dillerini kullanma becerisi için gerekli olan temel programlama mantığını öğrenmenin ilk aşaması temel kodlamayı öğrenmektir.

Kodlama Neden Önemli?

Değişen üretim şekillerine ayak uydurmak ve üreten dünyanın aktif bir üyesi olmak için kodlama dilini bilmek vazgeçilmez bir unsur. Dünyanın önde gelen endüstrileşmiş ülkelerinin eğitim müfredatlarını değiştirerek karşılamaya ciddi bir şekilde hazırlandıkları “yeni sanayi devrimi” Endüstri 4.0’da yer alabilmek için en temel becerilerden biri kodlama olarak öne çıkıyor. Kodlama becerilerini erken yaşta edinen bireyler, gelecekte üretim şekilleri başta olmak üzere hayatın her alanında kendini hissettirecek Endüstri 4.0’a hazır olarak yetişiyorlar.

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ KODLAMA DERSLERİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA İLHAM VERDİ

img

Geçmişteki sanayi devrimlerini geriden takip eden Türkiye, teknoloji üreten gelişmiş ekonomilerin arasında yer almak üzere Endüstri 4.0 adı verilen yeni sanayi devrimini yakından takip ediyor. Yeni nesli Endüstri 4.0’a hazırlamak için Bahçeşehir Kolejinde 12 yıldan bu yana uygulanan STEM eğitimi, son zamanlarda ülkemizin eğitim dünyasının gündemine girmiş durumda. 12 yıllık STEM tecrübesiyle ülkemizin eğitim sektörüne öncülük eden Bahçeşehir Koleji, uzun yıllardır kodlama derslerini okul öncesinden itibaren uyguluyor. 13 Ocak 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni müfredatta, kodlama derslerinin önem kazandığı görülüyor. Bahçeşehir Kolejinde uzun yıllardır uygulanan erken çocukluktan itibaren kodlama derslerinin başarılı sonuçları, yeni müfredatta kodlama eğitimine verilen önem için bir örnek oluşturmuş durumda. BAU Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin KARADENİZ yaptığı açıklamada; Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerde Bahçeşehir Kolejinde uygulanan okul öncesinden itibaren kodlama derslerini ve uygulanan programın başarısını paylaştıklarını ve bu başarının Milli Eğitim Bakanlığına yeni müfredatta kodlama derslerine yer verilmesi konusunda ilham verdiğini belirtti.

Bahçeşehir Kolejinde erken çocuklukta kodlama eğitimiyle tanışan öğrenciler, sınıfları ilerledikçe kodlamanın diğer unsurlarına da hâkim oluyor ve kodlama sürecini robotik çalışmalarıyla devam ettiriyor. Bahçeşehir Koleji öğrencileri, uzun zamandır dünyanın saygın robotik turnuvalarından ödüllerle dönerek ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar.

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya üzerinden bizi takip edebilir, yeniliklerden haberdar olabilirsin.